Квітень 2

02 квітня 1596 р. між козаками та поляками відбулася битва під Гострим Каменем

Битва під Гострим Каменем 1596 р. — битва повстанської козацько-селянської армії Северина Наливайка з каральною армією Станіслава Жолкевського біля урочища Гострий Камінь поблизу Білої Церкви.

Після поразки передового загону Кирика Ружинського до Білої Церкви ввійшло військо польного коронного гетьмана С. Жолкевського.

За спогадами, в каральному війську на той час було 3 220 гусарів, 1 338 вояків панцирних коругв, 800 найманців-піхотинців, 1 244 вибранців — всього 6 602 вояка, біля 6 000 озброєних слуг, а також 24 гармати. Козаки, що відступали (майже 7 000 озброєних чоловік і 20 гармат), були наздогнані за милю від Білої Церкви поблизу урочища Гострий Камінь.

Козаки рухалися табором у п’ять рядів возів. Жолкевський вагався, чи починати атаку, з огляду на табір і досить сильну артилерію козаків. Побоюючись, що повстанці під покровом ночі можуть вислизнути від нього (до того ж глибокий сніг сковував шляхи сполучення), польський гетьман перейшов у наступ.

Користуючись перевагою в швидкості, коронне військо оточило козацький табір, вдарило з усіх боків, намагаючись розірвати вози. Проте козаки-повстанці зустріли атакуючих щільним вогнем. Козацька піхота стріляла лежачи під возами, потужно діяла артилерія повстанців: «Козаки добре боронилися гарматами». Врешті-решт Жолкевський був змушений відступити. Згодом він, побожний, говорив: «Не судив Бог». Обидві сторони зазнали тяжких втрат. З козацького боку були втрати з боку старшини: загинув полковник Сасько Федорович, Матвію Шаулі відірвало руку ядром («видко, що не ховалися за чужі спини» за словами Михайла Грушевського).

Коронне військо припинило переслідування і відступило до Білої Церкви, тож козаки змогли без перешкод переправитись через Дніпро поблизу Трипілля.

Facebookgoogle_pluslinkedin2015. All rights reserved.

Posted 02/04/2016 by in category "ІСТОРИЧНИЙ КАЛЕНДАР", "Події

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *