Червень 22

22 червня 1941 року – чорний день нашої історії

 Зруйновані міста, Друга світова війнаЗ 22 червня 1941 року по 8 травня 1945 року тривала німецько-радянська війна, або як її називали в радянській історіографії Велика Вітчизняна війна. Ці воєнні дії є складовою Східноєвропейського театру воєнних дій Другої світової війни. В німецькій історіографії отримала назву Східного фронту (нім. Ostfront). У конфлікті на боці Німеччини виступили Італія, Угорщина, Румунія, Хорватія, Болгарія, Словаччина і Фінляндія.

Діти війни, Друга світова війнаБої німецько-радянської війни є одними з наймасштабніших у воєнній історії ХХ століття. Війна супроводжувалася жорстокістю, масштабними руйнуваннями населених пунктів, знищенням великих груп населення, депортаціями тощо. Близько третини усіх загиблих у Другій світовій війні припадає на німецько-радянську війну. Наслідком воєнних дій стала поразка Німеччини та союзників. Результати війни спричинили посилення СРСР та сприяли створенню в Східній Європі низки залежних від нього комуністичних режимів.

За окремими підрахунками жертвами війни стали близько 27 млн громадян СРСР та 13 млн осіб з боку Німеччини. За підрахунками українських істориків загинуло 3,5 – 4 млн українців в складі Червоної Армії, 40-60 тис. серед партизан, понад 100 тис. в загонах УПА.

Передумови

Розв’язавши у 1939 році Другу світову війну і успішно завоювавши більшість Західної Європи,  Гітлер почав підготовку до конфлікту з СРСР. Більшість генералів було проти такого сценарію, але молодші офіцери вірили у Фурера, його ідеї і нацизм вцілому.

Згідно пакту Молотова-Рібентропа від 23 серпня 1939 року (договір між Німеччино та СРСР про ненапад) східна Європа уже була поділена між державами. Але в 1940 році Гітлером було затверджено “План Барбаросса” – план нападу на Радянський Союз. Передбачалось, що захоплення відбудеться блискавично (бліц-криг), війна мала тривати 7-8 тижнів.

Блискавичний початок

22 червня 1941 року о 4 год ранку Німеччина порушила Договір про ненападна СРСР. Побачалось масове бомбардування українських міст авіацією (Рівне, Львів, Житомир, Київ, Севастополь та ін).
Незважаючи на втрати, уже 23 – 29 червня 1941 року відбулась найбільша танкова битва початкового періоду війни в районі Луцьк-Броди-Рівне, в якій взяли участь з обох сторін близько 2 тис. танків. Вдалось затримати просування німців на тиждень.
Але незважаючи на всі надзвичайні умови 30 червня 1941 року Червона Армія почала відступ по всіх фронтах. Це стало початком захоплення всієї території України.

Західні країни (Велика Британія, США) організували продовольчу та військову допомогу радянській армії через північні порти Мурманськ та Архангельськ.

1941 рік пройшов у повній  перевазі Німеччини. За півроку вона захопила Прибалтику, Білорусь, Україну, частину земель європейської Росії. СРСР не спромігся організувати належну оборону на жодній ділянці фронту.
Facebookgoogle_pluslinkedin


2015. All rights reserved.

Оприлюднено 22/06/2016 в категоріі "ІСТОРИЧНИЙ КАЛЕНДАР", "Події

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *