Лютий 25

25 лютого 1573 р Іван Федоров започаткував друкарню у Львові

Монумент Івану Федоровичу у Львіві

25 лютого 1573 р. Іван Федоров заснував у Львові одну з перших українських друкарень. Дослідники припускають, що, швидше за все, вона була організована на вул. Краківській, 4. А деякі історики навіть вважають, що І. Федоров привіз до Львова вже готову друкарню з білоруського Заблудова, де він працював до того.

Однак друкарська справа вимагала значних коштів, частина яких Федорову вдалося залучити від львівських міщан, передміщан і окремих представників духовенства. Саме з ними він погодив і першу книгу, яка вийшла у друкарні в 1574 р., – «Апостол». Вона стала першим відомим виданням, надрукованим на українських землях. На думку істориків, її тираж склав не менше 1000 примірників. На відміну від московського «Апостола», у новій книзі друкар використовував загальноприйняте на той час український правопис. Крім того, саме на львівському «Апостолі» була вперше виконана друкована марка майстра. У післямові до «Апостола» І. Федоров розповів про свою роботу в Москві та Литві, а також написав і про львівський досвіді.

У тому ж році в галицькій столиці вийшла ще одна книга І. Федорова – «Буквар». Він став першим українським підручником граматики старослов’янської мови. Однак у 1575 р. друкар покидає Львів, а в 1576 р. в Острозі починається новий етап його професійної діяльності. Саме в Острозькій друкарні І. Федоров видав першу повну Біблію старослов’янською мовою.

Помер видатний майстер друкарської справи 15 грудня 1583.
Традиції І. Федорова в книжковій графіці та в художньому оформленні плідно продовжували його учні: син Іван, друкар Гринь Іванович із Заблудова, Сачко Сенькович Сідляр, Сенько Корунка та Мина, чернець Онуфріївського монастиря у Львові, де була перша друкарня Івана Федорова, в якій після нього нові «ремесници і люде ученые показалися», як пише в своєму листі 1586 року львівський єпископ Гедеон Балабан.

Facebookgoogle_pluslinkedin


2015. All rights reserved.

Оприлюднено 25/02/2016 в категоріі "ІСТОРИЧНИЙ КАЛЕНДАР", "Події

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *