Червень 28

День Конституції України

день конституції 28 червня 1996 року о 9 год 18 хв після 24 годин дискусій Верховна Рада приймає Конституцію України. Головний закон держави, який визначає  засади розподілю влади, права та обов”язки громадян. Кожного року на честь цієї події відзначаємо – День Конституції України.

Діюча Конституція України складається з 15 розділів. 161 стаття зібрана у 14 розділів, а XV розділ містить 16 перехідних положень. Тексту Конституції передує Преамбула.

Від 1710 – 1996 – 2016

Конституційну традицію в українській історії традиційно розпочинають 1710 роком, коли гетьман у вигнанні Пилип Орлик підписав свою Конституцію (фактично договір між гетьманом та козаками). Але реально цей документ так і не набув чинності, адже ніякої української держави на той час не було.

Наступна спроба була зроблена уже в ХХ столітті, коли УЦР 29 квітня 1918 року прийняла Конституцію та обрала М. Грушевського президентом. Нажаль і цей документ був лише декларацією, адже УЦР того ж дня втратила свою владу. Поки Україна була в складі СРСР приймалось кілька конституцій, але вони мало нагадують головний закон української незалежної держави, а були лише копіями всесоюзної Конституції.

Втрачені можливості

І от, 1991 рік. 24 серпня 1991 року проголошення незалежності України. 1 грудня 1991 року на всеукраїнському референдумі цю ідею підтримало більше 90% населення. Здавалось нема перепон на шляху до прийняття повноцінної Конституції незалежної України, закону з якого фактично і починається держава. Але… Політичні протистояння між різними гілками влади, складна соціально-економічна ситуація затягнула цей процес на 5 років. Протягом цього періоду було кілька проектів закону, але жодний не отримав підтримки. Лише в кінці 1995 – на початку 1996 року процес зрушився з місця, адже всім політичним супротивникам було зрозуміло що тягнути нема куди.
Після складних перемовин, напруженої і дискусійної роботи Конституційного комітету, Президента (Л.Кучма), після загрози бути розпущеною – Верховна Рада таки приймає Конституцію України 28 червня 1996 року. Цей документ зупинив дію Конституції УРСР 1978 року.

За 20 років існування Головний закон держави змінювали кілька разів, постійно вносять поправки. Незважаючи на це, документ залишається основою державного життя і порядку, ігнорувати який немає ніхто права.

Facebookgoogle_pluslinkedin


2015. All rights reserved.

Оприлюднено 28/06/2016 в категоріі "ІСТОРИЧНИЙ КАЛЕНДАР", "Події

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *