Липень 15

Грюнвальд (1410) – битва на рубежі

Ян Матейко "Грюнвальдська битва"На початку XV століття в Східній Європі наростало протистояння між двома воєнно-політичними таборами – Тевтонським орденом з одного боку, Королівством Польським та Великим князівство Литовським –  з іншого.

З 1409 по 1411 рр між ними точилась так звана “Велика війна”. Саме Грюнвальдська битва 15 липня 1410 року стала переломним моментом. Події розгортались біля сіл Грюнвальд та Тенненберг, що зараз входять до Польщі.

Чому??

 Причинами битви, як і всієї війни, було зазіхання Тевтонського ордену на землі Великого князівства Литовського (далі ВКЛ). ВКЛ та Королівство Польське були об’єднані в політичному союзі (згідно Кревської унії), тому війна з німецькими рицарями була неминучою. До складу антитевтонської коаліції увійшли польські, литовські, українські, білоруські, російські, чеські, угорські, кримсько-татарські війська.

3 липня 1410 об’єднані сили польсько-литовсько-руського військ на чолі з Владиславом Ягайлом виступили з району Червіньська в напрямку столиці орденських володінь м. Марієнбурга (зараз — Мальборк, Польща), назустріч їм з Марієнбурга вийшло військо Тевтонського ордену під командуванням Великого Магістра ордена Ульріха фон Юнінгена.

14 липня супротивники зустрілись біля озера Лубень, але оскільки в цей час польсько-литовсько-руське військо відпочивало в лісі, військо ордену відійшло на рівнину, щоб зайняти вигіднішу позицію на узліссі, де було встановлено артилерію, а також надати можливість противнику вийти з лісу і вишикуватись до бою. Існує також легенда про два меча. Ця легенда говорить, що у тевтонців був звичай пропонувати противнику скласти зброю, надіславши йому два перехрещені мечі. Цього разу вони поступили так само. Владислав Ягайло не зрозумів послання і вирушив у бій.

Хід битви

617990_1337277
Битва відбулась в трикутнику між селами Грюнефельде (нині — Грюнвальд), Танненберг (нині — Стембарк) і Людвігсдорф (нині — Лодвигово), площа поля битви становила біля 4 км².
Тевтонські війська вишикувались в дві лінії фронтом біля 2,5 кілометра. Польсько-литовсько-руські війська вишикувались в три лінії фронтом біля 2-2,5 кілометр. Розпочали битву татарська кіннота і перша лінія литовсько-руських сил, які атакували праве крило орденських військ.
Битва тривала близько 3 годин, а переслідування до пізнього вечора. Війська Тевтонського ордену були розгромлені (в тому числі загинули великий магістр ордену, маршал, великий комтур, комтури, понад 200 орденських «братів»).

Наслідки битви

Польсько-литовсько-руські війська отримали беззаперечну перемогу, тевтонський орден втратив багато воїнів та правлячу верхівку на чолі з магістром:

  • зупинено агресію Тевтонського ордену на схід;
  • занепад німецького ордену, та васальна залежність від Польщі;
  • посилення позицій Литви у польсько-литовських стосунках;

Після перемоги у Грюнвальдській битві Литва отримала від Польщі Західну Волинь, а Угорщина відмовилась від притензій на Галичину та Поділля на користь Польщі та Литви. Наступною поступкою Польщі перед Литвою – підписання Городельської унії (1413), яка фактично скасувала Кревську унію (1385), і польсько-литовський союз розпався на кілька століть.

Facebookgoogle_pluslinkedin


2015. All rights reserved.

Оприлюднено 15/07/2016 в категоріі "ІСТОРИЧНИЙ КАЛЕНДАР", "Події

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *