Червень 16

Іван Миколайчук як білий птах

 Іван Миколайчук не проста постать в українській культурі ХХ ст. Він був “інший”, не лише тому, що носив все життя тавро “неблагонадійний”, а ще й тому що мав невичерпний талант.

Народився 15 червня 1941 року у с. Чортория Кіцманського району Чернівецької області у багатодітній родині. За життя зіграв не одну акторську роль, зняв 2 художні фільми, але акторський шлях починав в рідному селі в самодіяльому театрі.

Кіно яке захоплює

Справжнє визнання до нього прийшло після ролі Тараса Шевченко у фільмі «Сон» та Івана Палійчука у «Тінях забутих предків» (1960-ті). Знімався в них одночасно, також навчаючись на 2-му курсі Київського інституту театрального мистецтва імені І.Карпенка-Карого. «Тіні забутих предків» здобули 39 міжнародних нагород, 28 призів на кінофестивалях (із них — 24 Гран-прі) у 21 країні й увійшли до Книги рекордів Гіннеса.

Зі спогадів  С. Параджанова про кінопробу І. Миколайчука
“Я не чекав чогось особливого, тому доручив Іллєнку провести зйомки [кінопроби] і пішов з павільйону. Через кілька хвилин мене наздогнав збуджений Юрко: «Сергію Йосиповичу! Поверніться! Це щось неймовірне! Щось нелюдське! Щось за межами розуміння й сприйняття!”
“Злякавшись, що я пішов, Іван побілів, йому здалося, що він мені не сподобався (так признавався актор опісля), і в ньому ніби щось прорвалося. Він зачарував нас. Юний, страшенно схвильований, він світився дивовижним світлом. Така чистота, така пристрасність, така емоційність вихлюпувалися з нього, що ми були приголомшені, забули про все, навіть про те, що вже затверджений інший актор.”
Інший фільм, що приніс йому визнання був “Комісари”, де зіграв комісара Громова — людину з загостреною моральною сприйнятливістю і духовним максималізмом. Картина стала помітним явищем в українському кінематографі, вона довела, що Миколайчук схильний до тонкого психологізму, до несподіваних контрастів і навіть парадоксів характеру.

Талановита люди талановита в усьому. У наступному фільмі “Білий птах з чорною ознокаю” І.Миколайчук виступає не тільки як актор, але й сценарист.

“Пропала грамота”

У фільмі Бориса Івченка«Пропала грамота» (1972) був не лише виконавцем колоритної ролі козака Василя, а й фактичним співрежисером. Працював над музичним оформленням фільму — картину супроводили пісні у виконанні тріо«Золоті ключі» (Ніна Матвієнко, дружина Марічка Миколайчук, Валентина Ковальська), у створенні якого І.Миколайчук відіграв не останню роль. В жодному фільмі не використовувалися такі можливості бандури, як в цьому.

“Застій” зовні і всередині

З приходом  “застою” (1970-ті рр) почались гоніння на діячів української культури.  Постраждав не тільки С.Праджанов, але й із звинуваченням у націоналізмі зіткнувся й сам актор. Вперше це сталося ще 1968 року, під час зйомок фільму «Анничка». Ще більш ускладнилася ситуація після фільму «Білий птах з чорною ознакою». Стрічку, що здобула Золотий приз Московського міжнародного кінофестивалю, сприйняли як мало не випад ворожих націоналістичних сил.

«Тіні забутих предків» практично були під забороною. «Пропала грамота» вийшла на екрани лише наприкінці 1980-х років. І.Миколайчука поступово відсторонили від творчого процесу, його прізвище довгий час викреслювали із списків знімальних груп.
Тільки в 1979 році вдалось отримати дозвіл на зйомки кінофільму “Вавілон ХХ”, де Миколайчук виступив як режисер, сценарист, актор і композитор. Наступний його фільм “Така пізня, така тепла осінь” (1981) немав такого успіху як “Вавілон ХХ”.
Останній фільм який був задуманий митцем, але знятий іншим режисером став “Небелиці про Івана”. Через важку хворобу не зміг розпочати роботу над фільмом.
Помер Іван Миколайчуук в Києві 3 серпня 1987 року.
Facebookgoogle_pluslinkedin2015. All rights reserved.

Posted 16/06/2016 by in category "ІСТОРИЧНИЙ КАЛЕНДАР", "Люди

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *