Серпень 4

Легіон Українських Січових Стрільців

УСС кокардаУ перший день Першої світової війни, 1 серпня 1914 року, лідери трьох найбільших галицьких партій утворили Головну Українську Раду (ГУР, голова – К. Левицький). Третього серпня ГУР видала маніфест до українського народу в Галичині, закликаючи до боротьби за визволення України. Однією з перших справ, якою зайнялась ГУР, було створення Української бойової управи (очолив К. Трильовський), а та, в свою чергу, спрямувала свою діяльність на організацію в австрійській армії окремого українського формування, що мало стати зародком української національної армії.

Формування УСС

Дотримуючись класичного імперського правила “не озброювати підкорені народи”, Австро-Угорська монархія, навіть маючи гостру потребу в живій силі, чинила певні перешкоди під час формування легіону УСС. Так, з 28 тис. бажаючих до УСС було зараховано лише 2,5 тис. осіб. Не зважаючи на всі перепони, на початку серпня 1914 року у м. Стрий (сучасна Львівська область) було створено Легіон Українських Січових Стрільців.


Українські січові стрільці
Основою формування стали активісти молодіжних

воєнізованих організацій “Січ”, “Сокіл”, “Пласт”. Першим командиром був директор Рогатинської приватної української гімназії Михайло Галущинський. Перший курінь очолив підстаршина Д. Вітовський, майбутній керівник збройного повстання 1 листопада 1918 р. у Львові.   Січові стрільці дали клятву слугувати своєму народові. Під час клятви австрійська монархія вимагала щоб дали клятву їй, але Січові стрільці виправили більшу частину тексту, тим самим підтвержуючи свою вірність українському народові.

УСС

 

Бойовий шлях

Події навколо УСС розгортались дуже швидко, новобранці не мали часу для достатньої підготовки, і вже в кінці вересня 1914 року пройшли бойове хрещення на Ужоцькому та Верецькому перевалах у Карпатах. Втрати були великі, але бойовий дух не зламний. Австрійське командування неодноразово відзначало героїзм “усусів“, їхні високі моральні якості.  Видатними старшинами  були М. Баран, Г. Коссак, Я. Струхманчук, Т. Рожанковський.

Патріотичні погляди січовиків яскраво відображені в їхніх стрілецьких піснях:

Люд в кайданах, край у руїні,
Навіть молитись ворог не дасть,
Боже великий, дай Україні,
Силу велику, волю і власть.
прапор УСС

1915 рік пройшов у боях на ключових позиціях східного фронту. УСС брали участь  в битвах за гору Маківку, міста Болехів та Галич. Але ще важчим виявився 1916 рік, коли стрільці занали поразок під Потуторами та Бережанами (гора Лисоня). Полк був розформований і на його основі створено два курені – бойовий і резервний.   Після великих втрат залишки  УСС вивели в тил на доукомплектування, після чого в лютому 1917 він повернувся на фронт (очолив  М. Тарнавський).

Клятві не зраджено

У 1918 р. у складі австрійської армії полк УСС здійснив похід на Україну під командуванням сина австрійського ексгерцога Стефана-Вільгельма Габсбурга, якого, до речі, українці називали Василем Вишиваним (він знав українську мову і навіть писав українською мовою вірші). Пізніше Січові стрільці відіграли визначну роль в революційних подіях 1918 р. та створенні ЗУНР.

УСС складалися з найкращих представників українського галицького суспільства – вчених, літераторів, журналістів, митців, студентської та гімназійної молоді тощо. Тому не дивно, що вони залишили після себе добре задокументовану історію легіону та багату літературно-пісенну спадщину. Ідейна та культурно-мистецька спадщина  стала базовою частиною національної свідомості галицьких українців XX століття. Їх героїзм та самопожертва служили прикладом наступним поколінням борців.

Facebookgoogle_pluslinkedin


2015. All rights reserved.

Оприлюднено 04/08/2016 в категоріі "ІСТОРИЧНИЙ КАЛЕНДАР", "Події

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *