Березень 26

Одеська наступальна операція

26 березня — 14 квітня тривала операція військ 3-го Українського фронту (командувач генерал армії Малиновський Р. Я.) у взаємодії з Чорноморським флотом (командувач віце-адмірал Октябрьський П. С.) та у взаємодії з 2-м Українським фронтом (командувач —маршал Радянського Союзу Конєв І. С.) під загальним керівництвом представника Ставки Верховного головнокомандування маршала Радянського Союзу Василевського О. М.,  з метою розгрому 6-ої німецької і 3-ої румунської армій групи армій «А» командувач генерал-фельдмаршал Е.фон Кляйст), виходу з рубежу річки Південний Буг та річку Дністер та вигнання нацистських окупантів з Одеси. Одна із завершальних фронтових операцій стратегічного наступу в Правобережній Україні.

26 березня наступ розпочали 23-й і 4-й гвардійські корпуси 8-ї гвардійської армії. 30 березня з’єднання 5-ї ударної армії витіснили ворога з Очакова.

Німецькі військовополонені під Одесою. 1944 р. На початку квітня воїни 8-ї гвар­дійської армії форсували Ти­лі­гульсь­кий і Хаджибейський ли­ма­ни й відкрили коридор на Одесу.

У боях за Миколаїв відзначилась десантна група ст. лейтенанта К. Ольшанського, яка за­хо­пила плацдарм у порту і стримувала численні атаки ворога до підходу основних сил 28-ї армії. 67 учасників десанту (лише 12 з них вціліли) ста­ли Героями Радянського Союзу.У звільнену Одесу надійшли перші радянські газети. Фотохроніка ТАРС, автор Марк Редькін. 12 квітня 1944 р.

28 березня війська вступили в Миколаїв. 9 квітня розпочався штурм Одеси. Спроби противника евакуювати морем війська і ма­теріальні цінності зірвала авіація 17-ї і повітряної армії. Підводні човни і торпедні катери Чорноморського флоту вели активні дії на ворожих комунікаціях, зриваючи евакуацію німецько-румунських військ. Нім­ці встигли висадити в по­віт­ря пор­то­ві споруди, але не змогли зруйнувати замінованими за­ря­дами архітектурні ше­дев­ри “Пів­ден­ної Пальміри”.

 10 квіт­ня Оде­са стала вільною від окупантів.

Переслідуючи противника, війська фронту 11—14 квітня вийш­ли до Дністра, оволоділи Тирасполем і захопили плацдарми на протилежному боці ріки. На цих рубежах Ставка (Москва) наказала перейти до оборони.

Ста­новище гітлерівців на Кримському півострові, які втратили надіний зв’язок з ба­за­ми в Болгарії та Румунії, а також морські комунікації з портом Констанца, погіршилося.

Джерело

Facebookgoogle_pluslinkedin2015. All rights reserved.

Posted 26/03/2016 by in category "ІСТОРИЧНИЙ КАЛЕНДАР", "Події

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *