Серпень 2

Перша світова війна. Початок.

 Перша світова катастрофа, яка забере життя мільйонів людей, докорінно перекроїть карту світу і відкриє кроваве ХХ століття, розпочалась 01 серпня 1914 року.
Маштабна війна в Європі назрівала уже кілька останніх років. Європейський континент, який був поділений між кількома амбітними імперіями, став основним місцем для війни в якій загинуло більше 10 млн солдат і цивільних.

Причини

  1. Загострення суперечностей між провідними державами світу внаслідок нерівномірності їх економічного та соціально-політичного розвитку;

    Довгий час першість у економічному розвитку у Європі тримали Велика Британія та Франція. Але з кінця ХІХ століття новоутворена Німецька імперія почала виборювати собі “місце під Сонцем”. Завойовуючи нові ринки німецька економіка завдавала збитків французам та британцям.

2. Бажання всіх сторін конфлікту збагатитись за рахунок нових земель, контролю за ринками збуту та джерелами сировини;

На початок ХХ століття весь світ був розподілений між великими колоніальними державами — Великою Британією і Французькою республікою. Німецька імперія, яка вступила в боротьбу за колонії пізніше за інших, не погоджувалася з таким станом справ. Це призводило до спроб нового переділу територій і сфер впливу. Російська імперія також мала плани щодо розширення на захід.

3. Гонка озброєнь;
 Загальні витрати на озброєння шести великих держав (Великої Британії, Німецької імперії, Французької республіки, Російської імперії, Австро-Угорської імперії та Королівства Італія) між 1908 і 1913 роками збільшились на 50%. З’явились нові види озброєнь – лінкори, танки, підводні човни тощо.

4. Існування двох ворожих блоків – Троїстого союзу та Антанти;
Карта європейських альянсів в 1914 році

Однією з цілей зовнішньої політики Великих держав у довоєнні роки була підтримка балансу сил в Європі. Це розвинулось у складну схему таємних та загальновідомих союзів і договорів, які потім перетворилися на військово-політичні блоки — Антанту і Троїстий союз. Противага між ними стала каталізатором початку війни.

Антанта – військово-політичний блок, до складу якого входили Велика Британія, Франція та Росія.

Троїстий союз (Центральні держави) – війського-політичний блок до складу якого входили Німеччина, Австро-Угорщина, Італія.

 

У ході війни Центральні держаи та їхні союзники планували істотно потіснити держави Антанти в їхніх традиційних сферах вплину. Антанта, в свою чергу, прагнула розгрому Німеччини та її союзників і зміцнення свого становища в Європі та інших частинах світу.

Україна в планах імперій

Ще в 1795 p. у результаті третього поділу Польщі територія України була остаточно розподілена між Російською й Австрійською (з 1867 р. – Австро-Угорська) імперіями.
Російська імперія розраховувала встановити контроль над Східною Галичиною, Буковиною та Закарпаттям. Російська пропаганда заявляла про прагнення зібрати воєдино “істотно” російські землі. Австрійці натомість планували захопити Волинь та Поділля, які також були заселеними українцями. Вони обіцяли створити самостійну Україну, тільки б ті підтримали Австро-Угорську імперію у майбутній війні. Німеччина хотіла розширити свої території за рахунок українського Сходу та Півдня, що були найрозвиненішими регіонами Російської імперії.
При таких планах, у разі війни українські землі неминуче перетворювались на театр воєнних дій, та мала б братовбивчий характер.


Привід до війни

Вистріл у Сараєво, 1914 р.Приводом до війни стало вбивство австрійського ерцгерцога Франца Фердинанда. 28 червня 1914 р. у Сараєво його смертельно поранив серб Г. Принцип з таємної організації «Млада Босна». Австрійський уряд

Григорій Принцип, вбивця Франца Фердинанда

обвинуватив у цьому вбивстві Сербію і вручив сербському уряду ультиматум. Він не був прийнятий Сербією і став приводом для оголошення Австро-Угорщиною 28 липня 1914 р. війни Сербії. Австро-Угорщину підтримала Німеччина. На захист Сербії виступила Російська імперія. 1 серпня 1914 р. Німеччина оголосила війну Росії. Незабаром у війну вступили Франція та Велика Британія.

Facebookgoogle_pluslinkedin


2015. All rights reserved.

Оприлюднено 02/08/2016 в категоріі "ІСТОРИЧНИЙ КАЛЕНДАР", "Події

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *